Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (16)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Діанова Н$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Діанова Н. М. 
Історія релігій та церкви в Україні : Навч. посіб. Ч. 1. ІХ-ХІХ ст. / Н. М. Діанова; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. Іст. ф-т. Каф. історії України. - О. : Астропринт, 2006. - 101 c. - укp.

Досліджено основні етапи становлення та розвитку релігії та церкви на території України. Висвітлено еволюцію релігійних поглядів українського народу. Розглянуто найважливіші етапи розвитку християнства та специфіку організації церковного життя за різних історичних умов, зокрема у період відсутності державності та панування різноконфесійної іноземної влади. Значну увагу приділено дослідженню ролі козацтва у боротьбі за відродження православної церкви, наслідком якої стала висвята нової церковної ієрархії та надання їй легітимного статусу. Наведено характеристику становища української церкви у XVIII - XIX ст., зокрема у період прилучення Київської митрополії до Московського патріархату, за умов самодержавної уніфікації та панування Австро-Угорщини на Буковині та Закарпатті.

Исследованы основные этапы становления и развития религии и церкви на территории Украины. Освещена эволюция религиозных взглядов украинского народа. Рассмотрены наиболее важные этапы развития христианства и специфика организации церковной жизни при различных исторических условиях, в частности в период отсутствия государственности и господствования разноконфессионной иностранной власти. Значительное внимание уделено исследованию роли казачества в борьбе за возрождение православной церкви, последствием которой стало освещение новой церковной иерархии и установление ее легитимного статуса. Приведена характеристика становления украинской церкви в XVIII - XIX ст., в частности в период приобщения Киевской митрополии к Московскому патриархату, в условиях самодержавной унификации и господствования Австро-Венгрии на Буковине и Закарпатье.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)-3 я73

Шифр НБУВ: В349436 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Діанова Н. М. 
Формування населення міст Південної України у дореформений період (кінець XVIII ст. - 1861 р.) : Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н. М. Діанова; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2003. - 20 c. - укp.

На підставі всебічного використання опублікованих джерел, архівних матеріалів та грунтовного аналізу історичної літератури виявлено особливості заснування та розвитку міст на Півдні України, витоки та етапи їх заселення у період з кінця XVIII ст. до 1861 р. Проаналізовано демографічні процеси, визначено динаміку чисельності міського населення. Висвітлено особливості утворення та розвитку основних станів і етнічних груп, визначено їх чисельність, роль і місце в соціально-економічному та культурному розвитку міст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)47-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА326399 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Розвиток православ'я на Півдні України (кінець XVIII - початок XX ст.: на матеріалах Херсонської губернії та Південної Бессарабії) : бібліогр. покажч. / ред.: Н. М. Діанова, М. О. Подрезова; уклад.: В. В. Самодурова, Н. М. Діанова, В. С. Кочмар; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О. : Астропринт, 2010. - 439 c. - укp.

Наведено бібліографічні відомості з питань розвитку православ'я на південній Україні наприкінці XVIII - початку ХХ ст. за матеріалами Державного архіву Одеської області та фондів Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, С.-Петербурзької філії архіву РАН та Російського державного історичного архіву, зокрема, довідкових видань, книг, збірників, статей з каталогів та картотек. Увагу приділено періодичним церковно-релігійним виданням Херсонської, Кишинівської, Катеринославської та частково Києвської єпархії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР-9ПІВ)-34/35я1 + Т3(4УКР)0-725

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА738597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Діанова Н. М. 
Формування етно-конфесійної структури населення міст Південної України (кінець XVIII - перша половина XIX ст.) : монографія / Н. М. Діанова; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О. : Астропринт, 2010. - 176 c. - укp.

Досліджено процес формування етно-конфесійної структури населення міст південного регіону наприкінці XVIII - в першій половині XIX. Акцентовано увагу на проблемі заснування та заселення південноукраїнських міст, утворення конфесійних і етнічних общин. Розглянуто питання взаємин між офіційною православною церквою й іншими релігійними конфесіями.

Исследован процесс формирования этно-конфессиональной структуры населения городов южного региона в конце XVIII - первой половине XIX. Акцентировано внимание на проблеме создания и заселения южноукраинских городов, образовании конфессиональных и этнических общин. Рассмотрены вопросы взаимоотношений между официальной православной церковью и другими религиозными конфессиями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА728305 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Діанова Н. М. 
Внесок вищого православного духовенства Південної України у розвиток історичної науки і освіти (кінець ХVIII- початок ХХ ст.) : монографія / Н. М. Діанова; ред.: О. А. Бачинська; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - О. : Фенікс, 2012. - 317, [16] c. - укp.

Досліджено діяльність вищого православного духовенства Південної України у галузі науки та освіти в зазначений період. Подано аналіз наукового доробку православних ієрархів та його значення для розвитку історичної науки. Значну увагу приділено питанню співпраці вищого духовенства з науковими товариствами та установами, зокрема, Одеським товариством історії та старожитностей, церковними історико-археологічними товариствами, губернськими вченими архівними комісіями. Акцентовано на участі вищого духовенства у навчальному процесі в духовних і світських навчальних закладах, зокрема у Рішельєвському ліцеї (з 1865 р. - Новоросійському університеті).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)4/6-7 + Э372.09(4УКР7)-34/36-021.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА754849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Діанова Н. М. 
Архієпископ Никанор (Бровкович) як науковий та релігійний діяч / Н. М. Діанова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2011. - Вип. 31. - С. 326-329. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано основні напрямки наукової та релігійної діяльності архієпископа Никанора. Розглянуто його науково-релігійну спадщину та внесок у розвиток православ'я.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-3-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Діанова Н. М. 
Внесок вищого православного духовенства Одеси в розвиток світської освіти у другій половині ХIХ ст. / Н. М. Діанова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2010. - Вип. 29. - С. 37-40. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Досліджено освітню діяльність вищого православного духовенства Одеси в другій половині ХIХ ст. Показано його співпрацю із світськими навчальними закладами та внесок у розвиток освіти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ-2Од)5-7 + Э372.27-63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Діанова Н.М. 
Науково-просвітницька діяльність вищого православного духовенства Південної України (кінець XVIII - початок XX ст.) : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Н.М. Діанова; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Д., 2013. - 39 c. - укp.

Висвітлено основні напрями наукової діяльності архієреїв: археографічну роботу, пошук і вивчення письмових та речових пам'яток церковної історії з метою їх реконструкції та збереження, співпрацю з науковими товариствами й установами. Проаналізовано науковий доробок духовенства та його духовну спадщину, просвітницьку роботу вищого духовенства, яка полягала в розвитку освіти, проповідницькій і місіонерській діяльності. З'ясовано роль архієреїв у розвитку духовної освіти на півдні України та участь духовенства в навчально-виховному процесі світських навчальних закладів. Розглянуто особливості проповідницької роботи ієрархів, яка була засобом для релігійного, культурного й морального виховання населення. Охарактеризовано специфіку місіонерської діяльності архієреїв та заходів, націлених на зміцнення позицій Російської православної церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)47-7 + Э372.09(4УКР7)-637.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА399486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Діанова Н. М. 
Діяльність православних братств на Півдні України (кінець XIX - початок XX ст.) / Н. М. Діанова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2014. - Вип. 38. - С. 53-57. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Досліджено діяльність православних братств у південноукраїнських єпархіях, яка полягала у вивченні проблеми розкольників і різних протестантських течій, розповсюдженні місіонерської літератури та книг православно-просвітницького змісту, виданні спеціальних брошур і листків, відкритті парафіяльних бібліотек і народних читалень. З'ясовано, що основними методами місіонерської роботи духовенства були переконання, пропаганда православних істин, ізоляція православних від впливу іновірців, проведення морально-релігійних читань та бесід. Зазначено, що діяльність церковних братств не принесла очікуваних наслідків у місіонерській площині й чисельність розкольників і протестантів суттєво не зменшилась. Це зумовлено відсутністю коштів, належної підтримки суспільства, зміною духовних пріоритетів населення та певним розчаруванням у православній церкві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4УКР7)-66 + Э376.09(4УКР)-35 + Э372.242-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Діанова Н. 
Наративні джерела про діяльність Херсонського архієпіскопа Інокентія (Борисова) / Н. Діанова // Краєзнавство. - 2014. - № 1. - С. 107-112. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Проаналізовано комплекс наративних документів, що стосуються діяльності архієпископа Інокентія (Борисова). Розглянуто епістолярну спадщину Владики та спогади про нього сучасників. Показано внесок архієпископа у розвиток історичної науки та просвітництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-347-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Діанова Н. М. 
Наративні джерела про діяльність Херсонсько-Таврійського архієпископа Гавриїла (Розанова) / Н. М. Діанова // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2014. - Вип. 41. - С. 203-207. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Проаналізовано комплекс наративних джерел, які стосуються різних напрямів життєдіяльності Херсонсько Таврійського архієпископа Гавриїла (Розанова). Вони представлені спогадами сучасників та епістолярною спадщиною архієрея. З'ясовано, що ця група документів дає можливість простежити деякі аспекти його церковної, науково-історичної та просвітницької роботи. Зазначено, що діяльність Гавриїла (Розанова) була націлена на розбудову православної церкви, розвиток духовної освіти та історичної науки. Наслідком активної евристичної, археографічної та науково дослідницької діяльності архієпископа стало видання низки праць з церковної та світської історії Південної України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.24-3-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Хаджибеївські читання : матеріали Всеукр. наук. конф. з історії України студентів та аспірантів. Вип. 2 / ред.: О. А. Бачинська, Т. С. Вінцковський, Т. В. Галицька-Дідух, Г. І. Гончарук, Т. Г. Гончарук, Н. М. Діанова, В. В. Іваненко, В. М. Константінова, В. О. Кузнєцов, Г. С. Левченко, А. І. Мисечко, О. Є. Музичко, В. С. Нікічук, Л. В. Новікова, В. В. Паламарчук, Е. П. Петровський, В. М. Полторак, О. О. Синявська, К. І. Сорокіна, В. С. Степанков, В. М. Хмарський; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - Одеса : Букаєв В.В., 2017. - 186 c. - укp. - рус. - англ.

Проаналізовано специфіку діяльності державоохоронних органів Білого руху на окупованих територіях півдня України в період 1918 - 1920 рр. Увагу приділено заснуванню та початку діяльності Одеського жіночого міського комітету опіки над в'язницями, визначено його основні цілі та завдання. Досліджено інформацію в газеті "Діло" про події італійського вторгнення в Албанію 1939 р. Простежено еволюцію відносин Гетьманщини з Дунайськими князівствами (Молдова та Валахія) в 1648 - 1657 рр. Розкрито механізм здійснення диктаторського режиму Є. Петрушевича в ЗУНР.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: В357761/2 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Діанова Н. М. 
Історія релігії та церкви в Україні в національному та європейському контекстах : навч. посіб. [для студентів спец. 032 "Історія та археологія" спеціалізації "Історія України у світовому контексті"] / Н. М. Діанова; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. - Одеса, 2019. - 250 c. - укp.

Розглянуто проблеми виникнення релігійних вірувань на українських землях, впровадження християнства. Досліджено найважливіші етапи розвитку релігійних конфесій та специфіку організації церковного життя за різних історичних умов у національному та європейському контекстах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)3 я73 + Э2-846(477)(075.8)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА835754 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Діанова Н. М. 
Діяльність православних архієреїв Херсонської єпархії (кінець XVIII – початок XX ст.) : монографія / Н. М. Діанова; Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. - Одеса : ОНУ, 2022. - 205 c. - Бібліогр. в знесках - укp.

Монографія присвячена дослідженню діяльності архієпископів Херсонської єпархії наприкінці XVIII - початку XX ст. У ній розглянуто церковно-релігійний та освітянський напрями просвітницької роботи ієрархів у контексті розбудови Херсонської єпархії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91(4УКР7)-63

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА858343 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського